foto dekoratívnej ikony

august 2013

BLOČKOVÁ LOTÉRIA

Dočkali sme sa, poznáme pravidlá „bločkovej lotérie“, ktorá bude fungovať od 16. septembra a má údajne zabrániť daňovým únikom na DPH. Informácie, ktoré sa nám zdali zaujímavé:

- Do lotérie bude možné prihlásiť každý doklad vydaný elektronickou registračnou pokladňou v hodnote minimálne 1,- Eur;

- Hodnota výhry nebude závisieť od sumy uvedenej na doklade;

- Žrebovať sa bude každé 2 týždne 10 výhercov. Prvá cena bude 10 000 Eur, ostatní výhercovia si rozdelia ďalších 10 000 Eur;

- Okrem toho sa budú rozdávať aj vecné ceny, po jednej pre každý samosprávny kraj, v októbri by to mali byť autá;

- Doklad sa bude dať zaregistrovať rôznymi spôsobmi (sms, internet, ...) niektoré budú zadarmo, niektoré nie. Do súťaže o vecné ceny (napríklad autá) sa bude registrovať zvlášť;

- Prevádzku, ktorá víťazný doklad vydala, pravdepodobne bude čakať kontrola;

- Údaje z dokladu, ktoré bude treba hlásiť, budú dátum a čas, hodnota nákupu a DKP;

- Info a registrácia dokladov tiež na webe http://www.narodnablockovaloteria.sk

**************************************

S NOVÝM ŠKOLSKÝM ROKOM

Kvôli uplatneniu daňového bonusu nám prosím nezabudnite priniesť potvrdenie o návšteve školy za Vaše deti nad 15 rokov. Toto potvrdenie je tiež potrebné pre Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny kvôli rodinným prídavkom – tam si to buď zanesiete sami, alebo nám dáte dve potvrdenia a my to za Vás vybavíme.

**************************************

ZADRŽIAVANIE DPH Z DÔVODU KONTROLY

Zachytili sme veľmi zaujímavú informáciu - na základe rozsudku ESD (Európsky súdny dvor) má správca dane právo zadržiavať finančné prostriedky z nadmerného odpočtu pred ich vrátením pre účely kontroly, avšak daňový subjekt má nárok na úroky z takto zadržaných prostriedkov. Tento rozsudok bol akceptovaný aj rozhodnutím slovenského krajského súdu, podľa ktorého majú aj slovenskí platitelia dane nárok na úrok z prostriedkov nadmerného odpočtu, ktoré sú zadržiavané z dôvodu kontroly. 

Samozrejme bude treba nabrať odvahu na niečo také, ako je vyúčtovanie úrokov daňovému úradu grin

**************************************

VÝKAZ NEDOPLATKOV NA ZDRAVOTNOM POISTENÍ

V týchto dňoch Vám postupne prichádzajú z Vašej zdravotnej poisťovne výsledky ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Doteraz sme to robili každý rok my, teraz to už robia zdravotné poisťovne automaticky. V prípade, že Vám vyšiel nedoplatok, dokument, ktorý ste si našli v schránke sa volá „výkaz nedoplatkov“ – prosím, nepodliehajte panike, nemusí to znamenať, že niečo platíte zle. Ide len o pomerne nešťastne zvolený spôsob, ako Vám oznámiť, že výsledkom Vášho ročného zúčtovania je Vaša povinnosť niečo doplatiť.

Je dobré si dokument dôkladne preštudovať, pretože sa mohlo aj stať, že sa v zdravotnej poisťovni pomýlili. Je nevyhnutné dodržať lehotu na vyjadrenie sa, potom sa považuje výkaz za správny. V každom prípade bude dobre, keď nám aspoň kópiu prinesiete alebo pošlete mailom či faxom, aby sme sa vedeli zariadiť vo Vašom účtovníctve a skontrolovať to.

A stretli sme sa aj s prípadmi, že oznámili preplatok, s tým, že ho pošlú na číslo účtu, ktoré ste medzitým zrušili (prípadne im aj niekoľko krát oznámili zmenu svojho účtu). Netreba sa báť, neprídete o svoje peniažky, len sa treba zastaviť na zdravotnej poisťovni a dať to do poriadku.

**************************************

ÚPLNE NAJOBĽÚBENEJŠIA ČASŤ KAŽDÝCH NEWS-OV – VTIPY

Na súde:
- Pani svedkyňa, ste s obžalovaným v priateľskom vzťahu?
- V priateľskom? Nie, pán sudca! Ja som jeho svokra!

*************

Jano spovedá kamaráta:
- Tak čo, ako si ďaleko so šéfovou sekretárkou?
- Včera som mal celkom úspech.
- Áno? Súhlasila s tým, že si dáte rande?
- To síce nie, ale výslovne mi povedala, že je to poslednýkrát, čo mi hovorí „nie“!

*************

Lekár sa hnevá
- Mňa z vás porazí! Vy ste hrozný pacient! Neužívate lieky, nedodržiavate diétu, fajčíte, pijete a ešte k tomu sa aj cítite lepšie!

Ak máte záujem o najnovšie informácie o našich službách, zadajte svoju e-mailovú adresu